Whats happening:

Covey Wheelers Club League 2012 Results

Covey Wheelers Club League 2012 Results

Round 8 Results – Time Trial – Sun 7th October

Below are the results from the 8th and final round of Covey Wheelers Club League 2012, which was a 16km Time Trial.

Results:

A2 / A3:
1st Ger Corcoran – 5pts
2nd Colm Staunton – 4pts
3rd Keith O’Connell – 3pts

A4 / Junior:
1st Patjoe O’Connell – 5pts
2nd Tom Bourke – 4pts

Club Riders Group 1:
1st Brendan Conway – 5pts
2nd James McGreevy – 4pts
3rd David Rogers – 3pts

Club Riders Group 2:
1st Tony Fitzgerald – 5pts
2nd Theo Ingham – 4pts
3rd Stephen Cowley – 3pts

Group – Under Age
1st Ben Walsh – 5pts
2nd Declan Maloney – 4pts
3rd Keith Hastings – 3pts

Below is the table containing everyone’s times.

[Download not found]

Below is the League table after all eight rounds.

[Download not found]

Round 7 Results – Road Race – Wed 12th September

The next and final round will be a Time Trial on the 7th of October.

Results:

Group 1:
1st Colm Staunton – 5pts
2nd Patjoe O’Connell – 4pts
3rd Joe Browne – 3pts

Group 2:
1st Damian Gannon – 5pts
2nd David Rogers – 4pts
3rd Anthony Chappat – 3pts

Group 3:
1st Theo Ingham- 5pts
Joint 2nd Pat Monaghan / Dave O’Malley – 4pts

Group – Under Age
1st Aaron Doherty – 5pts
2nd Keith Hastings – 4pts
3rd Ben Walsh – 3pts

Below is the League table with one round to go.

[Download not found]

Round 6 Results – Road Race – Wed 15th August

Below is the League table based on the Results after 6 rounds.

[Download not found]

Results:

Group 1:
1st Con Doherty – 5pts
2nd James McGreevy – 4pts
3rd Ger Corcoran – 3pts

Group 2:
1st Colin Kelly – 5pts
2nd Micheal Flynn – 4pts
3rd Antonio Fernandez – 3pts

Group 3:
1st Damian Gannon – 5pts
2nd Sean O’Boyle – 4pts
3rd Pat Monaghan – 3pts

Group 4:
1st Simon Moran – 5pts
2nd Theo Ingham – 4pts
3rd Eamonn McCarney – 3pts

Group 5 – Under Age
1st Aaron Doherty – 5pts
2nd Keith Hastings – 4pts
3rd Ben Walsh – 3pts

Round 5 Results – Road Race – Wed 16th July

Below is the League table so far, based on the Results after 5 rounds.

[Download not found]

Results

Group 1:
1st Con Doherty – 5pts
2nd Ger Corcoran – 4pts
3rd Robert Staunton – 3pts

Group 2:
1st Joe Browne – 5pts
2nd Richard Meaney – 4pts
3rd Colin Kelly – 3pts

Group 3:
1st Anthony Chappat – 5pts
2nd Dave O’Malley – 4pts
3rd Dave Hanahoe – 3pts

Group 4:
1st Stephen Cowley – 5pts
2nd Simon Moran – 4pts
3rd Theo Inyham- 3pts

Group 5 – Under Age
1st Keith Hastings – 5pts
2nd Ben Walsh – 4pts
3rd Aaron Doherty – 3pts

Round 4 Results – Road Race – Wed 27th June

Below is the League table so far, based on the Results from the first 4 rounds.

[Download not found]

Results

Group 1:
1st Tom Bourke – 5pts
2nd Tom McGreal – 4pts
3rd Ollie Whyte – 3pts

Group 2:
1st Francais Sheridan – 5pts
2nd Brendan Conway – 4pts
3rd Dermot Warde – 3pts

Group 3:
1st Damian Gannon – 5pts
2nd Michael Needham – 4pts
3rd Anthony Chappat – 3pts

Group 4:
1st Pat Monaghan – 5pts
2nd Sean O’Boyle – 4pts
3rd Dave Hanahoe – 3pts

Group 5 – Under Age
1st Keith Hastings – 5pts
2nd Ben Walsh – 4pts
3rd Philip O’Malley – 3pts

Round 3 Results – Road Race – Wed 30th May

Below is the League table based on the Results from the first 3 rounds.

[Download not found]

Group 1:
1st Michael Brady – 5pts
2nd Colm Staunton – 4pts
3rd Ger Corcoran – 3pts

Group 2:
1st Patjoe O’Connell – 5pts
2nd Thomas McGreal – 4pts
3rd Joe Browne – 3pts

Group 3:
1st Sean Flynn – 5pts
2nd Dave O’Malley – 4pts
3rd Vinny Kelly – 3pts

Group 4:
All finish on the same points. (1 point)

Group 5 – Under Age
1st Keith Hastings – 5pts
2nd Ben Walsh – 4pts
3rd Declan Maloney – 3pts

Round 2 Results – Road Race – Wed 25th April

Below is the League table based on the Results from the Time Trial held on April 1st and the Round 2 Road Race held on April 25th.

[Download not found]

Group 1:
1st Ger Corcoran – 5pts
2nd Colm Staunton – 4pts
3rd Tom Bourke – 3pts
Group 2:
1st Thomas McGreal – 5pts
2nd Patjoe O’Connell – 4pts
3rd Richard Meaney – 3pts
Group 3:
1st Sean Flynn – 5pts
2nd Damian Gannon – 4pts
3rd Anthony Chappat – 3pts
Group 4:
1st Michael Needham – 5pts
2nd Pat Monaghan – 4pts
3rd Simon Moran – 3pts
Group 5:
1st Theo Inyham – 5pts
2nd Eamonn McCarney – 4pts
3rd Jack Halpin – 3pts

Round 1 Results – 17K Time Trial

[Download not found]